İnsan Kaynakları

Yıldız Holding olarak olarak bizim için başarının ilk anahtarı “insan”dır. Ulaştığımız bu küresel başarıda hiç kuşkusuz 39 bin 850 çalışanımızın büyük payı var.

Yıldız Holding’in geleneksel kanal satış şirketi olan Horizon da 2000’den fazla çalışanıyla Türkiye hızlı tüketim sektörünün lider firmalarının başında gelmektedir. Satışta liderliğin olmazsa olmaz şartı insan kaynaklarıyla rekabet avantajını sağlamaktır. Bu nedenle işimizin gerektirdiği ihtiyaçlarıkarşılayacak, modern ve global insan kaynakları uygulamalarıyla iş arkadaşlarımızı sürekli olarak destekliyoruz.

Şirketimizin insan kaynakları uygulamaları hakkında aşağıdaki menüden bilgi alabilirsiniz.

 
Çalışan Bağlılığı

Yıldız Holding şirketlerinin tümünde olduğu gibi, Horizon’da da çalışan bağlılığı en önemli insan kaynakları gündemlerinden biridir.  Her 2 yılda bir bağımsız bir danışmanlık firmasının gözetiminde tüm çalışanlarımızın çalışma şartları ve şirket içi iklimi değerlendirdikleri  bağlılık anketleri uygulanır. 

Yıldızların Sesi adını verdiğimiz bu anketler doğrutulsundaki iyileştirme alanlarımızı yine çalışma arkadaşlarımızla bir araya gelerek çözeriz. En son yaptığımız bağlılık anketine göre birçok alanda Türkiye normalarının üzerinde memnuniyet ve bağlılık gözlenmiştir.  Amacımız  çalışma arkadaşlarımızın  beklentilerinin de üstünde bir şirket ortamı hazırlamaktır.

 
Horizon’da Eğitim ve Gelişim
Ülker Perakandede Yeni Sisteme Geçiyor  Uçak Bileti

Horizon’da  hem mevcut  ekipleri  ve yöneticileri geliştirmek, hem de aramıza yeni katılan iş arkadaşlarımızı hızla iyi birer satış yöneticisi  olarak hazırlamak için Horizon Satış Akademisi’nde  kapsamlı  eğitim programları yürütülüyor.  Horizon Akademi, şirket ihtiyaçlarına ve hedeflerine yönelik davranışsal engelleri kaldırmayı , saha ekibimizi en üst seviyede geliştirmeyi, yeni fırastları birlikte keşfetmeyi hedefliyor.

Horizon Akademi kapsamında yeni mezunlara yönelik Sales Trainee Programları, Satış Yöneticileri Gelişim Programı,  Temel oryatansyon progamları, Bölge müdürlerimiz için Satış Gücü Liderliği programları, kariyer gelişimi için kurum içi koçluk ve mentorluk uygulamaları,  e-öğrenme, video ile öğrenme gibi çeşitli programlar yer alıyor.    Market aktivite elemanlarımız ve plasiyer ekibimizin gelişimi için de lokal eğitimler düzenleniyor.

Horizon Akademi kapsamında her çalışanımız yılda ortalama 6 gün eğitim alıyor. Ayrıca çeşitli gelişim projeleri ve çalıştaylar ile hem yaratıcılıklarını kullanıyorlar hem de gelişim fırsatı buluyorlar.

Horizon Satış Akademisi tanıtım filmini izlemek için tıklayınız.

Ülker Perakandede Yeni Sisteme Geçiyor  Uçak Bileti

Sales Trainee Programı
Horizon , geleceğin satış yöneticilerini bugünden hazırlamak üzere Sales Traine programıyla yeni mezunları işe alıyor,  ortalama 40 günlük bir eğitim ile yeni arkadaşlarımızı  sahaya hazırlıyoruz.

Sales Trainee programıyla ilgili haberlere ulaşmak için tıklayınız.

Horizon Sales Trainee mezunlarının program hakkındaki görüşlerini izlemek için tıklayınız.

 

 
Horizon’da Kariyer Gelişimi

Horizon, kariyerini satış alanında yapmak isteyen gençler için ideal bir şirkettir.  Gerek farklı satış kanallarında faaliyet gösteriyor olması, gerekse de sattığı  ürünlerin çeşitliliği , Horizon’u satış kariyeri yapmak isteyenler için ideal bir satış okulu konumuna getiriyor.
  
Saha ekibimizde plasiyer, satış lideri (Geleneksel kanal), satış yöneticisi (Market kanalı)  ve Bölge Müdürü  pozisyonları  ve Genel Müdürlüğümüzde de Mali İşler, Satış Operasyon, İK, Eğitim, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Ticari Pazarlama gibi birçok pozisyon bulunmaktadır.

Ayrıca Yıldız Holding olarak çalışanlarımızın kariyer fırsatları ve tercihlerini sadece seçme ve yerleştirme sürecinde değil, iç işe alım sistemiyle kariyerlerinin her noktasında destekliyoruz.. Kariyerlerini geliştirmek veya farklı yön vermek isteyen çalışanlara fırsat sağlaması açısından iç işe alım sistemi önemli bir insan kaynakları sistemidir. Tüm onaylı açık pozisyonlar öncelikli olarak iç ilan aracılığıyla çalışanlarımıza duyurulmakta, özellikle satış ve üretim alanındaki yönetsel pozisyonlar iç kaynaklar (iç işe alım, terfi) kullanılarak doldurulmaktadır.

Kariyer hareketleri doğrultusunda çalışanlarımız yeni pozisyonlarının gerektirdiği bilgi ve beceri gelişimi konusunda  eğitimler alabilmekte,  terfilerde ise Yıldız Holding liderlik programlarına katılma fırsatı bulabilmektedirler.

Açık pozisyonlarımızı  incelemek ve başvurlarınız için www.yildizkariyer.com sitesini ziyaret ediniz.

 
Takdir Programları

Tüm Yıldız Holding çalışanlarına yönelik “Senenin Yıldızları” ve de sadece satış şirketlerimize yönelik “Sahanın Şampiyonları” adında, yıl içerisinde fark yaratan başarılı uygulamaları ödüllendiren takdir programlarımız bulunmaktadır.

 
Ücretlendirme ve Yan Haklar

Yıldız Holding’de ortak bir kademe yapısı ile yönetilen, işin içeriğine dayalı bir ücretlendirme sistemi kullanıyoruz. Bu sistemde iş değerlendirme yöntemi ile işler değerlendirilerek eşit, rekabetçi ve piyasa ile uyumlu ücret politikası oluşturulması amaçlanmakta; ücretlendirme uygulamaları belirlenirken yıllık piyasa ücret araştırmaları da kullanılmaktadır.

Bu doğrultuda şirketlerimizde piyasa ve performansa dayalı ücret politikasını, şirketlerimizin stratejisini ve rekabet gücünü destekleyecek şekilde uyguluyoruz. İşin içeriği ve çalışanın performansına bağlı belirlenen ücret artışları yılda bir kez gerçekleştiriliyor.

Satış Prim Sistemi ve Performans Bazlı Ödüllendirme:
Satış kadrosundaki çalışanlarımıza yüksek performansı teşvik eden satış prim sistemi uygulanmaktadır.
Satış prim sistemi dışında, tüm çalışanlarımız Hedef ve Yetkinlik Bazlı Performans Yönetimi Sistemi kapsamında değerlendirilmekte ve bu doğrultuda yıllık performans primi ile ödüllendirilmektedir.
Anlık Ödüllendirme
Çalışanlarımızın, Yıldız Holding değerleri ve ana yetkinlikleri çerçevesinde üstün başarı elde ettiği, kuruma belirgin bir katkısı olan, örnek tutum, davranış sergilediği durumların fark edilmesi, takdir edilmesi ve en kısa sürede ödüllendirilmesi amacıyla Anlık Ödüllendirme sistemi uygulamaya alınmıştır.Yöneticiler istediği bir çalışanı ödüle aday gösterebilmekte, ilgili çalışanın üst yöneticisine doğrudan ulaşan öneri, değerlendirme sonrası uygun bulunması halinde ödüllendirilmektedir.
Sosyal Haklar
Grup şirketlerimizde sektörel dinamiklere göre değişkenlik gösterebilen yan haklar paketleri uygulanmaktadır. Bununla birlikte tüm çalışanlarımıza yemek ve servis hizmeti sağlanmakta, dönemsel olarak Yıldız Holding şirketlerinin ürünlerinden oluşan hediye paketi ve alışveriş çeki sunulmaktadır.

 

 
Horizon’da İş Fırsatları

Sizler de Türkiye’nin en büyük hızlı tüketim satış ailesinde yer almak istiyorsanız pozisyonlarımızı  incelemek ve başvurlarınız için www.yildizkariyer.com sitesini ziyaret ederek  İş Fırsatlarım   sekmesini kullanabilirsiniz. 

Sadece plasiyer pozisyonu için ise özgeçmişinizi info@horizongida.com.tr adresine gönderebilirsiniz.